Akce a aktuality

Mistrovství ČR žáci

  Vršovická hala hostila MČR žáků. V průběhu druhého červnového víkendu se v gymnastické hale rozpohybovalo 220 žáků z celé republiky ve čtyřech kategoriích. Svoji premiéru měli naši nejmladší žáci, kteří si vyzkoušeli atmosféru velkých závodů. V této kategorii se mezi sebou utkalo neuvěřitelných 93 gymnastů do devíti let. Nejlépe se vedlo Martinu Vrbovi (52), dále se předvedli Nick Dvořák, Jan Schuster a také teprve sedmiletý Vojtěch Vala (trenér Ladislav Petrásek). O kategorii výše se předvedl Jakub Mezuliánek, který v mladších žácích obsadil 39. místo z celkového 67. členného startovního pole. Nejlépe se dařilo našim starším žákům Martinu Mlčochovi (5.) a Adamu Noskovi (12.) z 46 závodníků, kteší si společně s olomouckým závodníkem připsali 2. místo v soutěži družstev (trenér karel Hemerka).

Dále si vybojovali ve finálovém klání oba 2. příčku a to Martin na koni našíř a Adam na kruzích.

V rámci tohoto republikového klán proběhlo i mezistátní utkání čtyř států – GER-AUT-POL-CZE v kategorii juniorů. Zde opakovaně potvrdil svou formu Daniel Ponížil, který celé klání vyhrál, před závodníky z Německa, kteří zvítězili i v týmové soutěži před našimi závodníky (Ponížil, Kalný, Fiala, Šácha, Bega a Kaplana) a družstvem z Polska. Na čtvrtém místě zůstali rakouští junioři.

Mistrovství ČR - mistrovská třída

 Hala Věry Čáslavské hostila gymnastky a gymnasty na Mistrovství ČR v mistrovské třídě

 První červnový víkend proběhlo Mistrovství ČR ve sportovní gymnastice v hale Věry Čáslavské v pražských Černošicích. Mistrovství se zúčastnily elitní kategorie dospělých, juniorů, kadetů a žákyň A. Do Prostějova se vrátilo úžasných 12 medailí s šesti tituly mistrů ČR.

Sobotní závod zahájily kategorie kadetů a kadetek, kde náš oddíl neměl žádného účastníka. Následovaly juniorské kategorie a zde jsme již sklidili první úžasné výsledky. Kategorii juniorů (do 18 let) s velkým bodovým náskokem vyhrál Daniel Ponížila a obhájil tak loňské vítězství a mistrovský titul. Jeho oddílový kolega Jindřich Šafran se nevyvaroval chyb na hrazdě a to ho odsunulo na 6. příčku. Velmi solidní výkon podal Filip Petrásek, který zacvičil jednodušší, ale zato čisté sestavy a připsal si 13. místo v této již velmi náročné kategorii. V juniorkách (do 15 let) si lépe vedla třináctiletá Aneta Škubalová, která poprvé závodila v této kategorii a to po vážnějším zimním zranění, hned za ní stanula Darina Dvorská na 15. místě. Na závěr dne se předvedla kategorie dospělých. S velkým očekáváním jsme sledovali závod žen a čekali, jak do celkového pořadí zasáhne teprve šestnáctiletá Dominika Ponížilová (loňská vítězka juniorské kategorie). Nakonec její výkon dosáhl na celkové 3. místo s odstupem jen 0,2 bodu za druhou Lucií Jiříkovou z Brna. První místo obsadila Aneta Holasová z Prahy. Magdaléna Holcová zajela stejně jako Filip jednodušší, ale čisté sestavy a připsala si 7. místo.

Nedělní závod zahájily žákyně A (VS3), kam se musely dívky probojovat přes sérii kvalifikačních závodů. Z celkového počtu 46 závodnic se nám povedlo zůstat v první polovině. Lépe se vedlo Nele Borské, která zajela úžasnou kladinu a stanula na 17. místě. Nikola Cibulcová naopak skvěle ovládá přeskok, neobešla se však bez pádu z kladiny a tak se musela spokojit s 23. místem.

Nedělní odpoledne bylo ve znamení finálových bojů a zde to již řádně cinkalo. Úžasnou sérii výkonů převedla Dominika Ponížilová, která zajela skvělé sestavy a právem si tak vybojovala hned tři mistrovské tituly a to na přeskoku, bradlech a kladině. Následoval jí její bratr Daniel Ponížil v juniorské kategorii, který si připsal titul Mistra ČR na akrobacii a kruzích a k tomu ještě přidal stříbro na přeskoku a hrazdě. Další medaile získal Jindřich Šafran za 2. místo na koni a bradlech. Poslední medaili za 3. místo vyhrála Darina Dvorská na přeskoku.

Velká gratulace patří nejen jim, ale i trenérům prostějovského oddílu sportovní gymnastiky Veronice Lukášové, Miloslavu Musilovi, Karlu Hemerkovi, Ladislavu Petráskovi a Vladislavě Ponížilové.

Zatímco většina závodníků a trenérů se již těší na zasloužené léto, sourozence Ponížilovy a jejich trenéry Veroniku Lukášovou a Miloslava Musila čeká další příprava na blížící se Mistrovsví Evropy, které proběhne na začátku srpna v Glasgow ve Skotsku.

 

14.4.2018 Gymnastická mimina a Memoriál Milana Vaculíka

1. - 3.12.2017 Mistrovství ČR

 Historický víkend pro prostějovskou sportovní gymnastiku.

První prosincový víkend byl ve znamení republikového klání pro českou sportovní gymnastiku.

Poprvé ve své historii uspěl prostějovský tým gymnastek v extralize žen a obsadil úžasné 3. místo se ztrátou pouhých pět setin bodu za druhým Sokolem Brno I. Vítězem se stalo družstvo Bohemians Praha. Družstvo ve složení Dominika Ponížilová, Eva Mičková, Magdaléna Holcová, Darina Dvorská a Aneta Škubalová (ta ještě do konce roku zastupuje Sokol Vysoké Mýto) šlo do závodu se zdravotním hendikepem Evy Mičkové a předchozími podzimními nemocemi. Pod vedením trenérky Veroniky Lukášové a trenéra Miloslava Musila, který trénuje Anetu, si však dokázaly s Extraligovým závodem obstojně poradit a Prostějov tak získal historicky první medaili v této vrcholné soutěži. Zároveň se juniorce Dominice Ponížilové povedlo dosáhnout prvenství mezi jednotlivkyněmi o celé dva body před druhou Lucií Jiříkovou ze Sokola Brno I. a třetí Anetou Holasovou z Bohemians Praha. Tím se v tuto chvíli stala nejúspěšnější gymnastkou mezi ženami v cele České republice.

Velký úspěch sklidily i závodnice v II. lize. Družstvo ve složení Markéta Vidmuchová, Zuzana Mazalová, Nela Borská, Nikola Cibulcová a Neli Gronychová (z TJ Šumperk) pod vedením trenérů Veroniky Lukášové, Vladislavy Ponížilové a Miloslava Musila nečekaně obsadily úžasné i když nepopulární 4. místo z celkového počtu dvaceti družstev z celé ČR. Tím si letos prostějovský oddíl připsal další prvenství v historii, protože se podařilo postavit dvě ligová družstva.

Ve stejný čas proběhlo v Praze republikové klání hochů v povinných sestavách. I z hlavního města putovaly do Prostějova cenné kovy a to v kategorii VS4 (do osmnácti let), kde Jindřich Šafrán obsadil 3. místo (Daniel Ponížil bohužel z důvodu přetrvávajícího zranění kolene startoval jen na čtyřech nářadích z šesti) a v kategorii VS2 (do jedenácti let) obsadil také 3. místo Martin Mlčoch. V této kategorii dále získal 12. místo Adam Nosek a 29. místo Jakub Mezulianek. V kategorii VS3 (do patnácti let) obsadil Filip Petrásek 11. místo.

EYOF

 EYOF (Evropský juniorský olympijský festival) proběhl poslední červencový týden v maďarském Györu. Sjelo se sem 2580 sportovců z padesáti evropských států, kteří zápolili v deseti olympijských odvětvích. Mezi sporty nechyběla ani sportovní gymnastika, kde měla Česká republika zastoupení i z řad prostějovských gymnastů sourozenců Dominiky a Daniela Ponížilových. Družstvo juniorek tvořily Dominika Ponížilová TJ Prostějov, Kristýna Brabcová TJ Bohemians Praha a Sabina Hálová Kampa Praha, družstvo juniorů pak Daniel Ponížil TJ Prostějov, Ondřej Kalný SK Hradčany Praha a Martin Fiala TJ Sokol Brno I. Obě družstva stanula na 16. příčce z celkového počtu třiceti startujících týmů. V juniorkách ovládly stupně vítězů Rusky před Italkami a Němkami. U juniorů také kralovali Rusové před Brity a Švýcary. Závod družstev byl současně kvalifikačním závodem jednotlivců do finále víceboje a na jednotlivá nářadí. Prostějovští sourozenci v této kvalifikaci zabojovali a oba se dostali do finálové čtyřiadvacítky nejlepších evropských gymnastů. Mimo to postoupili i s Ondřejem Kalným z Prahy mezi osmičku nejlepších finalistů na přeskok. Víceboj u mužů čítá šest nářadí – akrobacie, kůň, kruhy, přeskok, bradla a hrazda, u žen pak čtyři nářadí – přeskok, bradla, kladina a akrobacie. V tomto náročném finálovém víceboji nejlepších dvaceti čtyř evropských gymnastů a gymnastek si Daniel vybojoval krásné 19. místo a Dominika stanula na úžasném 13. místě. Mimo to si oba připsali 5. příčku ve finále na přeskoku. Zastoupení 3 závodníků ve finále je v historii EYOFu nejlepším výsledkem pro českou gymnastiku. Díky za jejich přípravu a hodiny strávené v tělocvičně patří i jejich trenérům Veronice Lukášové a Miloslavu Musilovi.

Mistrovsví ČR

 O víkendu 10. a 11. června 2017 proběhlo v Ostravě Mistrovství republiky ve sportovní gymnastice a trampolínách v mistrovské třídě. O týden později se na stejném místě potkali gymnasté a gymnastky mladších věkových kategorii a kategorií B. Jako tradičně i prostějovský klub TJ Prostějov se účastnil tohoto vrcholového setkání, které se konalo ve sportovní hale Ostravar.

V průběhu prvního víkendu se konaly závody kadetky/kadeti, juniorky/junioři a ženy/muži a to ve 4 boji (pro ženské složky) a v 6 boji (pro mužské složky) s nedělními finálovými závody na jednotlivých nářadích (postupuje vždy šestice nejlepších na daném nářadí).

Kadeteky - Zuzana Mazalová 16. místo a Darina Dvorská 21. místo – trenérka V. Lukášová (v Pv trénuje pod vedením M. Musila také Aneta Škubalová 12. místo - její mateřský oddíl je ve Vysokém Mýtě).

Kadeti - Filip Petrásek 8. příčka – trenér M. Musil.

Kategorii juniorek ovládla s náskokem 1,85 bodů Dominika Ponížilová (trenérka V. Lukášová), která svoji vysokou výkonnost dokázala i přes pád na kladině. Následovala ji Kristýna Brabcová z TJ Bohemians Praha a 3. Sabina Hálová ze Sokola Kampy z Prahy.

V kategorii juniorů obhájil loňské vítězství Daniel Ponížil (trenér M. Musil), který i přes pád na akrobacii zvítězil o 2,1 bodu. Za Danem se na 2. příčce umístil Vojtěch Šácha ze Sokola Brno I. následovaný Jakubem Švehlíkem ze Sokola Praha Vršovice. Na krásném 4. místě se pak umístil Danův prostějovský kolega Jindřich Šafran – trenér K. Hemerka.

Ženy - Magdaléna Holcová 6. místo, Eva Mičková z důvodu zranění soutěžila jen na kladině – trenérka V. Lukášová.

V neděli 11.6. pokračoval závod povinnými sestavami kadetek. Zde si 3. místo vybojovala Darina Dvorská a hned za ní stanula Zuzana Mazalová. Ostatní kategorie prošly finálovými závody jednotlivců na jednotlivých nářadích. Zastoupení ve finále jsme měli ve všech kategoriích, ale cenné kovy cinkaly jen v juniorech a juniorkách. Domů do Prostějova jich putovalo celkem jedenáct - Dominika Ponížilová se stala 2x mistryní republiky (přeskok a akrobacie) a 2x získala 2 místo (kladina a bradla). Daniel Ponížil se dostal na 6 nářadí, ale z důvodů stále ještě nedoléčeného zranění se rozhodl 2 nářadí vynechat (hrazdu a koně). I přes to si odváží 3x titul mistra ČR (kruhy, bradla a přeskok) a 2. místo v akrobacii. Jindřich Šafran si odvezl titul mistra ČR na koni a dále 3. místo na kruzích na bradlech.

Další medaile čekaly na naše závodníky i o týden později. V sobotu 17.6. odjeli do Ostravy naši nejmladší a opravdu se jim dařilo. V kategorii starší žákyně (dívky do desíti let) závodilo 48 gymnastek, které prošly náročnými tříkolovými kvalifikačními závody, kde se mezi sebou utkalo 95 dívek z celé ČR. Nejlépe z našich si pod vedením trenérů Vladislavy Ponížilové a Miloslava Musila vedla Nela Borská, která vybojovala krásné 3. místo, jen o malý kousíček za ní stanula Nikola Cibulcová na 5. místě. Své první zkušenosti z mistrovství sbírala v této kategorii teprve osmiletá Tereza Gřešíčková.
Odpoledne pak patřilo chlapcům, mladší žáci (do jedenácti let) závodili jak v jednotlivcích, tak v družstvech. Náš tým ve složení Adam Nosek, Martin Mlčoch a Jakub Mezulianek dosáhl pod vedením trenéra Karla Hemerky na 3. místo za prvním družstvem z SK Hradčany Praha a druhým TJ Sokol Kladno. V jednotlivcích pak v nabytém sedmdesátičlenném startovním poli získal Adam Nosek 5. místo, Martin Mlčoch 6. místo a Jakub Mezulianek 27. místo.
Nedělní odpoledne 18.6. vyvrcholilo závodem kategorie ženy B, zde se představila Markéta Vidmuchová, svěřenkyně trenérky V. Lukášové. Svým téměř bezchybným výkonem si v této kategorii zajistila krásné 2. místo.

Dominika a Daniel Ponížilovi budou na konci července reprezentovat Českou republiku na Evropském juniorském olympijském festivalu v maďarském Györu. Jejich úžasný výsledek je nejen jejich úspěchem, ale také úspěchem jejich trenérů Veroniky Lukášové a Miloslava Musila.

Gymnastická mimina

 Závod "Gymnastická mimina" pro dívky a chlapce 2008 a ml. byl úspěšný. Naše gymnastky si připsaly celkem čtyři medaile. Všechny získaly v kategorii B (roč. 2008-09) - v celkovém pořadí si vybojovala 3. místo Izabela Kovalská. Ve finále na bradlech si 2. místo připsala Anežka Koláčková a 3. místo Tereza Gřešíčková, která vyhrála i 2. místo ve finále na kladině,

 Závěr gymnastické podzimní sezóny

O víkendu 3. a 4.12.2016 proběhlo finále podzimní gymnastické sezóny, které bylo opět velmi úspěšné.

V sobotu 3.12. se v Praze konalo Mistrovství České republiky ve sportovní gymnastice mužských složek od těch nejmenších až do 18 let.

V kategorii VS1 (do 9 let) reprezentoval prostějovský oddíl Jakub Mezuliánek a nevedl si vůbec špatně. V konkurenci 91 závodníků skončil na 19. místě.

Ve druhém výkonnostním stupni VS2 mladší (do 11 let) bojovali dva prostějovští borci: Martin Mlčoch obsadil 5. místo a Adam Nosek se umístil na 10. příčce a to z 29 závodníků. Jejich trenér, Karel Hemerka nám prozradil, že kluci potřebují stále posilovat a udržovat si fyzičku, to je teď v jejich věku velmi důležité, aby se posunovali dále dopředu.

V kategorii VS3 (do 15 let) Prostějov zastupoval Filip Petrásek, který se umístil na 16. místě. Od trenéra Miloslava Musila jsme se dozvěděli, že Filip zajel svoji nejlepší akrobacii, jakou kdy u něj viděl. A my dodáváme, jen tak dál!.

V nejvyspělejší skupině VS4 (do 18 let) nás reprezentoval Daniel Ponížil, který naprosto suverénně vyhrál s náskokem 3,65 bodů na druhého Jakuba Švehlíka (Praha Vršovice) a 3. Otakara Palka (SK Hradčany). „A to mohl mít Dan ještě o bod více, pokud by nespadl při doskoku z hrazdy,“ dodal jeho trenér Miloslav Musil. Dan tak do Prostějova dovezl již několikátý titul Mistr ČR.

Ve stejný den, ale v Brně, pak proběhly ligové soutěže gymnastiky žen, kde prostějovské družstvo ve složení Markéta Vidmuchová, Dominika Ponížilová, Magdaléna Holcová, Darina Dvorská, Eva Mičková a Zuzana Mazalová, soutěžilo v kategorii Extraliga. Děvčata neměla vůbec lehkou úlohu v konkurenci nejlepších týmů, které mají vyspělé a zkušené závodnice doplněné i o závodnice ze zahraničí, což je v Extralize povoleno. I tak se jim podařilo získat krásné 5. místo.

Trenérka Veronika Lukášová dodává: „Vzhledem ke zdravotnímu stavu některých členek týmu jsem osobně za páté místo a tudíž setrvání v Extralize ráda. Družstvu především citelně chyběla naše zkušená čtyřbojařka  Eva Mičková, která kvůli plánované operaci lokte nastoupila pouze na dvě nářadí se zjednodušenými sestavami. Evě bych chtěla touto cestou poděkovat, popřát zdárný průběh operace i rekonvalescence a brzký návrat k tréninku. 

V této situaci jsme tudíž museli zapojit i naše mladší závodnice, které zatím sbíraly zkušenosti pouze v žákovských kategoriích.  I s tímto oslabením a několika pády, jak na kladině, tak bohužel i na prostných, jsme za čtvrtým místem zaostali pouze o 15 setin. Nutno také podotknout, že vše bez pomoci zahraničních hostujících  závodnic, které výrazně pomáhaly dalším třem týmům v Extralize. Největší oporou se v průběhu závodu stala jednoznačně Dominika Ponížilová, která svými stabilními výkony dodávala holkám potřebný klid a jistotu. Zaslouženě pak v celkovém součtu mezi jednotlivci obsadila 4. místo (třetí nejlepší z českých závodnic) a atakovala hranici 51 bodů. Tentokrát se dokonce umístila před naší nejlepší současnou seniorskou gymnastkou Veronikou Cenkovou. Což je pro nás velký příslib a motivace do nadcházející sezóny.“

 

V neděli 4.12.2016 pak v Praze proběhla liga družstev v gymnastice mužských složek. Prostějovský gymnasta Daniel Ponížil jel vypomáhat brněnskému družstvu při Sokole Brno I. Díky jeho naprosto suverénnímu vystoupení, kdy v jednotlivcích skončil 2. za 32 letým gymnastickým veteránem Martinem Konečným z SK Hradčany Praha. Dan díky bodové hodnotě 78,2 bodů dokazuje, že je stálicí mezi českými gymnasty. Na 3 místě skončil pak 26 letý Jiří Bomer z SK Hradčany. Družstvo Sokol Brno I. skončilo v I. lize díky Danovi na krásném 2. místě za družstvem SK Hradčany. 3. místo pak obsadilo družstvo TJ Sokol Praha Vršovice.

Před mistrovskými soutěžemi proběhlo několik dalších významných soutěží, na kterých bojovali prostějovští gymnasté za týmy ČR.

26.11.2016 se účastnil Daniel Ponížil velkého mezinárodního závodu v rakouském Linzi, kde obsadil ve své kategorii 7. místo. Dan získal 75,6 bodů a stal se tak nejúspěšnějším českým reprezentantem na tomto závodě a to v konkurenci gymnastů z Kanady, Japonska, Rakouska, Itálie, Německa, Dánska, Švédska, Finska, Maďarska, Portugalska, Chorvatska a Francie.

 

 

A jak vidí podzimní přebory předseda? :)

Myslím, že nejen podzim, ale celý rok se vydařil. Máme dvakrát mistra republiky juniorů, medaile z nejvyšších seniorských i juniorských kategorií na MČR, máme naše závodníky v reprezentaci jak ženské tak mužské, kvalitní a nadějné žáky a žákyně, poměrně širokou členskou základnu. A navíc se nám letos podařilo startovat v Extralize družstev žen a zajistit si start i pro příští sezonu. Pro zajímavost zde startuje 6 nejlepších družstev z ČR. Výhradně Praha, Brno, Ostrava - a nyní Prostějov. Myslím, že musíme být velmi spokojeni. S čím se nejvíc potýkáme, je nedostatek trenérů, hlavně těch, kteří jsou schopni dovést  naše nejlepší až na přední místa výsledkových listin. Ale těch je nedostatek všude.
Rád bych touto cestou poděkoval všem, kteří se na chodu našeho oddílu nějak podílejí a popřál vše nejlepší a hodně zdraví v dalším období.

 

Závod olympijských nadějí - Liberec

 Na začátku listopadu proběhl v Liberci nejvýznamnější český juniorský mezinárodní závod ve sportovní gymnastice „Závod olympijských nadějí.“

Českou republiku reprezentovali prostějovští gymnasté Daniel Ponížil v družstvu ČR A, Jindřich Šafrán v družstvu ČR B a Dominika Ponížilová za družstvo ČR A.

České družstvo juniorů A si vybojovalo nepopulární 4. příčku a družstvo B skončilo na 6. místě. Suverénně zvítězilo družstvo Kanady před Maďary a Francouzi. V jednotlivcích si nejlépe z našich vedl Daniel Ponížil, který obsadil 12. příčku a zároveň si vytvořil svůj bodový „osobák“. Mimo jiné se probojoval hned na čtyři nářadí do finálového klání. Zde se mu nejlépe dařilo na akrobacii, kde získal krásné 3. místo, na bradlech pak stanul na 4. místě se ztrátou jen 5 setin.

České juniorky byly o něco úspěšnější a podařilo se jim v závodě družstev získat 3. místo za družstvem Kanady a Německa. V jednotlivkyních si Dominika Ponížilová připsala také 12. místo jako druhá nejlepší z českých juniorek. Zároveň se ukázala na přeskoku a kladině ve finálových závodech. Na stupně vítězů se jí bohužel v nabyté konkurenci nepodařilo dosáhnout.

Všichni tři prostějovští gymnasté budou příští rok bojovat o postup na Evropský juniorský olympijský festival. Gratulujeme nejen jim, ale i osobním trenérům Miloslavu Musilovi, Karlu Hemerkovi a Veronice Lukášové.

Gymnastická mimina

Created by EUVIT